zpět na blog

Máte svých 6 (stěn) pohromadě?

Představte si místnost. Takovou, která má 4 stěny, podlahu a strop. Když do této místnosti přinesu svíčku a bude v ní všechno v pořádku (bude mít okna, dveře, aby nebyl průvan) bude krásně hořet, plamínek si bude vesele plápolat. Jestliže ale jednu stěnu zbourám, plamínek bude ohrožen. Jestliže zbourám dvě stěny, vznikne průvan a ten plamínek mi zhasne. Stejně tak je to s člověkem. Aby člověk nezhasl, aby stále hořel, musí mít 6 zabezpečených stěn v životě.

Pojďte si teď se mnou udělat rychlou inventuru a zjistěte, jak na tom ty vaše stěny jsou:

Přední stěna – to, co je před námi. Všichni se musíme mít na co těšit. Mít perspektivu. Stále mít něco před sebou. Těšit se, kam pojedu na prodloužený víkend, na dovolenou. jak prožiju svůj narozeninový den. Člověk se musí těšit.

Zadní stěna. Ta charakterizuje lidi, o které se můžete opřít. Čili někdo musí být za vámi. Někdo, o koho se můžete opřít. Partner, partnerka, pro děti jsou to rodiče. Jestliže nemáte v živote nikoho, o koho byste se mohli opřít, nebo se dokonce bojíte pohledět dozadu, kdo tam je abyste ještě nedostali ránu do zad, váš plamínek opět může být ohrožen. 

Levá stěna. Tedy ta, co je blíže k našemu srdci. Stěna, která je charakterizována našimi přáteli. Ať jste vdané, ženatí, je potřeba nežít izolovaně, jako v ponorce.  Mít někoho, s kým se můžete setkávat, probrat své situace a úhly pohledu, postěžovat si. Mít někoho, komu můžete říct od srdce,  jak vás to všechno štve. Komu si můžete to své srdce vylít. Vypovídat se, když je toho na vás moc, někomu to říct, vypustit páru, ale třeba se i od srdce zasmát.

Pravá stěna – tu představují spolupracovníci, dodavatelé a kdo jste zaměstnaní – kolegové.  Prostě Ti, s kterými spolupracujeme. Je důležité, aby i tyhle typy vztahů byly zdravé. Otevřené. Aby fungovala důvěra a mohli jste se na ty druhé spolehnout. Ale také, aby vám s nimi bylo dobře.

Podlaha. Ten náš svícen taky musí stát na jednom místě, protože kdybych s ním pořád je běhala chvilku tam a chvilku tam, taky by mohl zhasnout.  Rozlítanost. Takovýto tady mi bude líp a támhleto by bylo lepší… Tohle je teď moje místo a na něm pevně stojím a nekoukám pořád, že támhle by to bylo lepší.

Strop, neboli to, co nás přesahuje. To jsou duchovní hodnoty, kultura, umění, dobro, krása, pravda, víra, naděje, láska. To jsou tyhle typy hodnot, které prší z nebe, proto symbolizují strop.  Protože jakmile jste bez lásky, bez naděje, bez kultury, bez víry, bez krásy, bez umění.. no tak vám chybí ten vršek, ta vaše střecha. A prší vám tam.  

Tak tolik k rychlé inventuře.

Jak jste na tom? Máte všech šest pohromadě?

Něco chybí? Jakmile chybí jedna stěna, váš plamínek je ohrožen. Pokud jich je víc, může se udělat průvan a plamínek vám zhasne. Chybí vám nějaká strana? Nějaká vnitřní část?

Jděte a budujte ji. 

Krok za krokem.

A začněte už dnes.

Chcete se mnou posdílet, co vám chybí, nebo jak se vám daří či nedaří to měnit? Napište mi o tom, budu ráda.


Sdílet