zpět na blog

Štěstí? Neštěstí? Kdo ví! :-)

Tohle je můj oblíbený příběh. Není můj. Je to velmi starý čínský příběh. A na to, co je v něm pro mě jsme minulý týden narazily s mou úžasnou klientkou, která je v mých očích fakt hrdinka. Už rok velmi odhodlaně a statečně čelí svým strachům a výzvám a díky tomu sklízí úspěch v podobě jejich zdolání a posunu vpřed. O tom ale (možná) někdy jindy..

Pojďte se se mnou nejprve začíst do tohoto krátkého, ale velmi hlubokého příběhu a najděte si v něm i vy to své:

Jeden chudý rolník si díky své pracovitosti mohl koupit k obdělávání půdy alespoň starého koně. I když mu ho jeho sousedé záviděli, blahopřáli mu ke koupi a řekli mu: “Přejeme ti, abys měl s tímto koněm hodně štěstí.” On odpověděl: “Štěstí, neštěstí, kdo ví..”

Jednou se stalo, že kůň rolníkovi utekl do hor. Byla to pro rolníka velká ztráta. Když mu sousedé dávali najevo svou účast v neštěstí, rolník odpověděl: “Štěstí, neštěstí, kdo ví..”

Po nějaké době se kůň vrátil a z hor přivedl stádo divokých koní. I tentokrát mu sousedé sice záviděli, ale přesto blahopřáli a řekli mu: “Ty máš ale štěstí!” On opět odpověděl: “Štěstí, neštěstí, kdo ví..”

Později, když se rolníkův syn snažil jednoho koně zkrotit, spadl a zlomil si nohu. Všichni sousedé pokyvovali hlavami, že je to hrozné neštěstí. “Štěstí, neštěstí, kdo ví..”

Za pár týdnů táhlo vesnicí vojsko a všichni schopní mladíci museli narukovat. Když vojáci viděli rolníkova syna se zlomenou nohou, na vojnu ho nevzali. “Štěstí, neštěstí, kdo ví..”

Víte co v tom příběhu bylo pro mě? Vidím v tom, že co na první vypadá jako zlo, může být vlastně dobro a všechno, co vypadá jako dobro, může být ve skutečnosti zlo.

Pojďme hodit za hlavu naše hodnocení a zbytečné vnímání špatného. Kdo ví, čím je daná situace DAR.


Sdílet